Gyermekkorának ízvilágát szeretné újra felidézni? Netán belekóstolna a hajdani helybeliek főztjébe? Ha a klasszius népi-paraszti kultúra gasztronómiájára kíváncsi, akkor alábbi kis gyűjtésünk segítségére lehet. Itt gyűjtjük egyrészt azon ételspecialitások receptjeit, amelyek szájhagyomány útján, illetve a régi szokásrend szerint a helyiek emlékezete megőrzött. De nemcsak kifejezetten solymári gasztronómiai sajátosságokat talál, hanem más, a magyarországi német nemzetiség egykori mindennapjaihoz köthető hagyományos ételek elkészítési útmutatóit is. Ebben komoly érdemei vannak helyi szinten Zwickl Midi néninek és lányának Borbálának, valamint Reindlné Reinhardt Ildikónak és Borbás Marcsinak (Gasztroangyal). Az ő gyűjtéseikből tallóztunk.
Helyi ételspecialitások
Böjtös ételek
Ünnepi tyúkhúsleves:
Különlegessége gazdag fűszerezés:
- zöldségek
-pár szem fekete bors
-szegfűszeg 2-3 szem
-fahéj egész 1-2 db
-babérlevél 1/2
-köménymag 8 szem
-kurkuma
-lestyán, / friss / a végén tálalás előtt
(Zwickl Györgyné)
Bőjtös bableves:
Azért különleges, mert megfőzték a fehérbabot a zöldségekkel. A frissen gyúrt tésztából készített levesbetét főzőlevével engedték fel, így sűrű és különleges ízű lett a leves.
A fehérbab, ha megfőtt, kivettek egy adagot, amiből salátát készítettek. (cukor, ecet ,só, felvágott hagyma) ezzel leöntötték, és keményre főtt tojással fogyasztották. Csak hamvazó szerdán, és nagypénteken főzték.
(Zwickl Györgyné)
Krumbien fleikke:
A tésztája ugyananaz, mint a szilvásgombócé, Vékonyra kinyújtjuk kockára vágjuk, és kevés zsíron szép barnára sütjük. Porcukorral vagy kevés lekvárral ízesítjük. (Zwickl Györgyné)
Ünnepi Brotfleikke:
A pékhez vitt nyers tésztából kiszaggattak egy darabot, a pék kinyújtotta, és hírtelen tüzön, rőzsén megsütötte. Olvasztott tepertővel, vagy szilvalekvárral lehetett fogyasztani.
Nem minden pék szerette csinálni, mert elvette a hőt a kenyér sütéstől. (Zwickl Györgyné)
Tungesz:
Hozzávalók: 1 fel vöröshagyma, zsír
pirospaprika, 1-2 dl víz, só, csirke, belsőség, szív, máj,
(kolbász)
Elkészítés: A vöröshagymát megtisztítjuk, kockára vágjuk és a zsíron megdinszteljük. Ezután hozzáadjuk a pirospaprikát és felengedjük a vízzel. Kicsit összeforraljuk, majd beletesszük a megtisztított belsőségeket és megfőzzük. (Ha szeretjük, akkor karikára vágott kolbászt is rakhatunk mellé.) A belsőség hamar megfő, amikor elkészült az étel, csak akkor sózzuk. (Gasztroangyal)
Hétköznapi ételek
Krautknöpfle:
Egy igazi sváb étel. Hétköznapi, egyszerü, olcsó és finom!
Dinsztelt hagymára 20 deka kinyomott és apróra vágott savanyúkáposztát dobok, 5 deka kockákra vágott füstölt sonkát adok hozzá és folyamatos kevergetés mellett megpirítom. 4 tojásból frissen kifözött nokedlit merek hozzá, és jól összeforrósítom a káposztával. Tejföllel és pirított hagymával tálalom. (Ildikó Reidlné Reinhardt)
Dampfknédli:
A több mint 100 éves recepthez egy kisebb fej fehérkáposztát kell beszereznünk. Legyen még otthon liszt, tej , élesztő, cukor és dió. Ezt a receptet a nagymamámtól tanultam és ő többször mondta, hogy az anyukájától maradt rá. Sok dologgal úgy vagyunk az életben, hogy apáról fiúra, vagy dédnagymamáról dédunokára száll az ismeret, de a többi receptem közül alig néhánynak tudom ilyen pontosan az eredetét.
Dédanyám korában nem voltak konyhakész ételek, mirelit-áruk, háztartási robotgépek, de még házhozszállítás sem. A régi ételféleségek legtöbbje egyszerű, könnyen elkészíthető volt. Általában abból főztek, amit maguk megtermeltek. Káposzta, dió, kovász mindig volt otthon , azonkívül már csak liszt és cukor kellett a dampfknédlihez. (dampfknédli= gőzgombóc) Knédli receptet sokan ismernek, de ezt a változatot már kevesen.
A recept ilyen egyszerű: 20 dkg liszthez hozzáadok cukros, langyos tejben megfuttatott 2 dkg élesztőt és kevés vizet, amelyből egyszerű kelt tésztát dagasztok. Amíg kel a tészta, (kb fél órát) addig almareszelőn lereszelek 20 dkg fehér fejes káposztát. Ezt összedolgozom a tésztával. Gombócokat formálok, majd alaposan kizsírozott lábosba, vagy serpenyőbe teszem. Egy pohárnyi forró vizet öntök alá, majd lefedem. Lassú tűzre teszem. Amikor a vizet már beszívta, a gombócok a gőzben megdagadtak, le lehet venni a fedőt, és onnantól kezdve forgatva pirítani. Végül még forrón cukros darált dióba hempergetem. Tartalmas levesek után különlegesen finom második fogás. (Steinhauser Klára)
Savanyútojás krumpligombóccal:
Krumpligombóc, hozzávalók: 1 kg burgonya, 1 tojás, só, liszt.
Elkészítés: 1 kg héjában főtt krumplit meghámozok és összetörök. Miután kihűlt 1 tojást, sót és lisztet adok hozzá. A tésztának jól formálhatónak kell lenni, mert gombócokat csináltam belőle. Lobogó, sós vízben megfőzőm őket, akkor jó mikor a víz felszínére feljön és még 2-3 percig hagyom főni. Tálra szedem, nem kell leöblíteni. A főzővizet nem öntöttem ki, mert kell a szószhoz.
Savanyútojás, hozzávalók: 4 db tojás, só, ecet, cukor, babérlevél, pirospaprika és liszt a rántáshoz.
Elkészítés: Csináltam egy egyszerű pirospaprikás rántást, dobtam bele babérlevelet és felengedtem a gombócok főzővizével, annyival, hogy se túl híg, se sűrű ne legyen. Kiforraltam. Ízlés szerint sóval, ecettel és cukorral ízesítettem. Én 4 db felvert, sózott tojást csurgattam bele. Kb. 1-1,5 percig nem kevertem meg, mert így lesznek benne nagy tojásdarabok. Utána óvatosan átkevertem és lezártam a gázt!
Így készült ez a finom, régi étel, nagymamám emlékére!
(Szilvia Torma)
Sauerprie:
Disznótoros savanyú pörkölt, avagy Sauerprie
Hozzávalók: kb. 30 dkg oldalas (abból a részéből, ahol rövidek már a csontok), egy sertés vese, egy fél szív, kb. 20 dkg sertés máj, egy nagy fej vöröshagyma, 3-4 babérlevél, 1 evőkanál ecet, só, liszt, zsír, őrölt paprika, erős paprika.
Otthon, kiskoromban, ezt a német eredetű ételt mindig disznóvágások alkalmával főzte a családunk, amit Sauerprie-nek neveztük. Magyarul savanyúmártást jelent. Bár a disznóvágások ideje már elmúlt, de Anyukám azóta is minden télen egy-két alkalommal elkészíti.
A hagymát apróra vágjuk, a zsíron üvegesre pároljuk. A vesét előzőleg alaposan megtisztítjuk és kiáztatjuk. A hagymához hozzáadjuk a kockára vágott húst és a belsőségeket, a máj kivételével, mert az csak később jön bele. Együtt pirítjuk egy kicsit, mint a hagyományos pörkölteknél. Megszórjuk őrölt paprikával, felengedjük vízzel, beletesszük a babérleveleket, és aki szereti erős paprikát is főzhet bele. Ha félig megpuhult, hozzáadjuk a májat is. Amikor kész, kevés rántással besűrítjük, és hozzákeverjük az ecetet. Héjában főtt krumplival tálaljuk. (Ildikó Reidlné Reinhardt)