Fájdalmak Férfia Solymáron
"Helytörténeti kérdésekben egészen természetes módon merülnek fel szokatlan, meghökkentő megközelítések, gondolatok egy-egy téma kapcsán. A helyi múltba révülés mondhatni legizgalmasabb része a titok, a rejtély, a megközelíthetetlenség. Amikor ez a titok, rejtély és megközelíthetetlenség úgymond cselekvésre ösztönzi az embert, figyelemre méltó, máskor megmosolyogtató hipotézisek is születhetnek. Bár a tudományos világ nagyon nem szereti az olyan megközelítéseket, melyekben a homályosság, a mítosz, vagy a vallás irracionális motívumai szerepet kapnak, a szimbólumok világában ettől nem lehet, - és megkockáztatom - nem is kell távol tartani magunkat.
Szinte törvényszerű, hogy a lakóhelye (vagy szülőföldje) iránt érdeklődő emberben előbb-utóbb meleg vonzalom, különös kíváncsiság ébred. A helykötődés első valódi jele, ha feltámad a kincsvadászat életérzése akár valamely helyi család története, akár a közösség történeti múltja, akár a kultúrtáj iránt. Minden helytörténész ismeri azt az izgatott kíváncsiságot, amit akkor érez, ha felfedett valamit a múltból, megértett valamit egy hagyományból, vagy magáévá tett valamit egy ritkán megszólaló idős, bölcs ember szavaiból. A kincsvadászok életérzése emberközeli és életszagú. Ez az, ami motiválja a helytörténészt legbelül. Ha kellőképpen nyitott akkor előbb-utóbb különös, vagy érdekes párhuzamokat is észrevesz sokszor teljesen eltérő korból, kultúrából, vagy más helyszínnel kapcsolatos ismeretanyaggal.
Gyakran olyan egybeesésekről van szó, amiket szinte semmilyen tudományos vagy egzakt módon magyarázni nem lehet, majd ezért szomorkodva a mesék, a fantáziák és a mítoszok világába vagyunk kénytelenek száműzni őket és mint a középkori leprást rituálisan örökre idegennek nyilvánítjuk. Persze a falusi hiedelmek, babonák színes kavalkádja megtalálta ugyan a helyét a néprajz tudományában, azonban a szimbólumai gyakran minden kategórián túlmutatnak és kimeríthetetlennek tűnő muníciót szolgáltatnak a kincsvadászok szenvedélyének. A következő témám is ilyen. Szenvedélyes kincsvadászat, ami részben személyes hipotézis, részben kultúrantropológiai utazás."
A teljes tanulmány az alábbi linkkel letöltehtő:
Kapcsolódó cikkek:
Comments